Kombinace blok/úder


       Prvními krátkými kombinacemi v tréninku jsou kombinace typu "blok/úder". V tomto videu je ukázán jednoduchý vnitřní blok dlaní, kterým odkláníme stranou přímý útok pěstí na obličej - kombinovaný s úderem otevřenou dlaní, vedený mírně vzhůru proti bradě, nebo proti nosu. Blok je krátký, rychlý, doplněný lehkým úhybem těla na opačnou stranu. Úder dlaní můžete vést jako dynamický úder, nebo jako silový tlak, kterým udržíte útočníka dál od sebe.


      "Stopúder" je protiútok, který provádíme současně s obranným blokem, případně s úhybem těla. Je dobré nejprve trénovat pomalu každou fázi pohybu zvlášť - tedy nejprve dobře provedený blok, dle potřeby doplněný i úhybem, nebo odkrokem - poté vhodně zvolený protiútok - co nejjednodušší a nejkratší, nejlépe přímý úder (pěstí, nebo dlaní).

      Když máte dobře protrénované fáze (obrana a protiútok), spojte je do jednoho jediného rychlého pohybu, ve kterém současně uhýbáte, blokujete i protiútočíte.






     Kryty hlavy rukama/předloktím - ruce jsou v sebeobraně velmi účinným štítem - a proto využíváme celé ruce - dlaně, předloktí, celou paži i ramena. Obecně lze říci, že se v sebeobraně napadený/napadená "zavře" do své ochrany tak, aby byl co nejméně přístupný zásahu.

     Nejzranitelnějšími místy obránce jsou především hlava, krk, slabiny, či klouby. Proto si rukama hlavně chráníme oči, nos, ústa, dále krk - tedy jak ohryzek, krční jamku, tak i krční tepny.

     Bloky jsou buď dynamické - tedy se zpevněním blokujeme a odrážíme útoky - nebo "lepivé", kdy dlaň, hřbet dlaně, předloktí, či rameno jakoby "přilepíme" na útočníka a tím jej zavíráme a blokujeme v dalších útocích.