Základní údery


     V základní sebeobraně pro širokou veřejnost používám jen zcela jednoduché údery, jako je přímý, kladivový, švihový a obloukový úder a pak údery loktem. Spíše než na překombinovanost a "pohlednost" dbám na správnou techniku, na to, aby byly údery vedeny ne pouze rukou, ale celým tělem, aby se držela obrana i při útoku, aby bylo dobré těžiště, stabilita a přechod do zpevnění. Složitější údery přenechávám sportovním stylům, nebo filmovým akčním scénám, na ulici funguje je to nejjednodušší - ale dobře naučené a natrénované.


     Z několika různých druhů úderů rukou je nejjednodušší přímý úder - sevřenou pěstí, nebo spodní plochou otevřené dlaně.

     Přímý úder sleduje středovou osu mezi vámi a útočníkem. Energie úderu jde z celého těla a stabilního postoje - je přenášena skrz paži - a vyslána zpevněnou pěstí, či dlaní do útočníka. Úder je na konci dráhy zpevněn i výdechem.

     Úder z přední ruky je rychlý (ale slabší) - úder ze zadní ruky je silový (ale pomalejší). Nikdy nepropínejte při úderu loket - pokud je soupeř daleko, zkraťte vzdálenost příkrokem, ne natahováním celé ruky a vychylováním se z těžiště.

     Při nácviku základních pohybů se nejprve naučíte chápat princip určitého základního pohybu - například zde přímého úderu z přední a zadní ruky - jde o to naučit se, jakou dráhou úder vede, odkud jeho energie startuje a kam se přenáší, jak u úderu stojí tělo, jak vás kryjí ruce, jaký je dechový rytmus a pod ....

     Poté nastupuje "tréninkový drill" - neustálé opakování a "vkládání" pohybu do podvědomé pohybové paměti těla, aby jej pak mohlo tělo dělat samo, jako instinktivní reakci na vhodnou situaci, či příležitost ve své obraně.

     Drillovat údery jde samostatně, do vzduchu - to se ale nenaučíte přenést sílu do útočníka - proto se přechází na drill úderů na lapy (jedno i obouruční), na Makiwary (pružné desky, sloupy obalené silným lanem, polštáře naplněné například rýží, boxerské pytle, boxovací panáky a pod ...). Je celkem jedno, jaký rytmus, či rutinu pohybů a postojů si zvolíte, to je na vás - vždy více trénujte to, co vám jde nejméně dobře - měňte své slabé stránky na silné.


     Kladivový úder je po přímém úderu druhý základní úder v sebeobraně. Jde o velmi přirozený pohyb, kdy se paže ohýbá v lokti a pěst dopadá spodní plochou (nebo malíkovou hranou) na cíl - podobně, jako když kladivem zatloukáte například hřebík do zdi - proto název "kladivový" úder.

     Kladivovým úderem lze udeřit přímo shora (například na nos, do svalu útočící ruky ... ), šikmo shora (například na klíční kost), vodorovně ze strany (například na krk, ohryzek, spánek ...) i vtočenou rukou zdola nahoru (do rozkroku, stehna, podpaždí, brady ....).

     Stejnou techniku pohybu využíváme i při seku malíkovou hranou dlaně.

     Kladivový úder je také jednou ze základních technik při obraně s předměty v sevřené pěsti (jawara, složený teleskopický obušek, klíče, příbor, tužka ....), kdy ostrým nebo tvrdým koncem čehokoli, co máte v sevřené pěsti, udeříte, či bodnete na citlivá místa útočníkova těla (do krku, na oči, za klíční kost, do krční jamky, do podpaždí, do lokte, na genitálie, mezi žebra, ale i na různé svaly, jako stehno, biceps a pod ....).

     Kladivový úder z přední ruky je rychlý, dokáže překvapit, rozhodit útočníkovu koncentraci, s předmětem/zbraní v ruce lze útočníka ochromit například na rukou (aby dále neútočil), nebo na nohou (aby za vámi nemohl utíkat).

     Kladivový úder ze zadní ruky je sice pomalejší, ale s dobrou technikou podpory celého těla má mnohem větší sílu - používá se po ochromení a zastavení útočníka k zasazení silných úderů, které s předmětem v ruce mohou být i devastující - pokud bojujete o svůj život.

     Švihový úder klouby pěsti by se dal popsat jako "prásknutí bičem", nebo "uštknutí hadím jazykem". Z toho plyne, že jde o úder rychlý, nemusí být silný, či destruktivní, ale slouží k narušení pozornosti před silovou akcí. Technicky jde o podobnou práci ruky, jako u kladivového úderu, tedy ruka se narovnává v lokti. Rozdíl je ale v plynulosti a rychlosti úderu.

     I u švihového úderu lze mít v ruce nějakou zpevňující věc (jawaru, klíče, příbor, kousek větve a pod ..). Pak lze i tímto úderem vážněji ublížit a zastavit útočníka - například úderem na spánek, pod bradu, do podpaždí, do žeber, na třísla a pod ...


      Obloukový úder ze strany je v sebeobraně čtvrtým základním úderem. Je veden nikoli z posunu těžiště v před, ale z rotace středové osy těla. Může se podobat "háku" z boxu, ale také se jím lze bránit v sevření, v těsném prostoru, kdy je veden nakrátko, na velmi blízkou vzdálenost. Také se používá při úhybech, kdy je na vás útočník rozeběhnutý - obránce couvne stranou a zároveň zasadí obloukový úder ze strany.

Pro sebeobranu žen je lepší, stejně jako u přímého úderu, použít otevřenou dlaň místo sevřené pěsti, zvlášť u křehčích a subtilnějších dívek s útlým zápěstím.

Údery, včetně tohoto, trénujeme tak, abychom se zbytečně nerozmachovali a tedy neodkrývali, nečinili viditelné nápřahy a přípravné pohyby. Energie vychází z celého těla, ne jen z ramen, nebo paží.


     V sebeobraně se údery loktem používají na krátkou vzdálenost, v těsném prostoru, když je napadený v sevření a pod .... Nikdy neprovádíme údery špičkou lokte, ta je křehká a mohlo by dojít ke zranění - vždy se úder provádí zpevněným svalem před - nebo za loktem.

      Energie úderu vychází z rotace těla ve svislé ose, od nohou přes boky až do paží, kdy je úder s výdechem zpevněn. Vnější a vnitřní vodorovný úder je základní, dá se udeřit i svisle dolů, případně vzhůru, či šikmo. Je dobré spojit úder lokty s odtlačením soupeře druhou rukou, s bloky, nebo dalšími protiúdery.


Tuto videoučebnici právě natáčím - do letošního podzimu zde najdete všechna potřebná výuková videa k vašemu domácímu tréninku. Celý obsah této videoučebnice budu od podzimu osobně učit i na jednodenních, případně víkendových workshopech.